Testosteron damsko-męski

Wśród słów, które kojarzą się z męskością, bardzo często pada pojęcie określające jeden z hormonów, a mianowicie testosteron. Współczesna nauka udowodniła jednak, że jest to substancja, która występuje także w organizmach kobiet. Testosteron pełni szereg istotnych dla funkcjonowania zadań, wahania jego poziomu nie pozostają bez reakcji.

Testosteron – czym jest?

Istnienie testosteronu odkryto w 1935 roku, za sprawą niemieckiego biochemika Adolfa Butenandta. Do czasu, gdy zauważone zostało, ze jego występowanie charakteryzuje nie tylko męską płeć, udało się zbadać tę substancję niezwykle dokładnie. Kolejne lata pozwoliły na wysnucie wniosków, iż u kobiet u mężczyzn hormon ten odpowiada za inne funkcje. Mimo wszystko do dziś bywa określany jako hormon androgeniczny (od gr. ‘‘androgen” – ”czyniący mężczyznę”). W przypadku panów produkcja testosteronu odbywa się w jądrach, natomiast panie ”uzyskują” hormon poprzez pracę jajników, kory nadnerczy oraz łożyska (w okresie ciąży).

Produkcja i rola testosteronu

W zależności od płci, wieku i stanu zdrowia poziom testosteronu zmienia się, a jego obecność prowokuje inne reakcje organizmu. Ogólnie przyjmuje się, iż odpowiadają za uwidacznianie cech typowo męskich – wzrost mięśni, niski tembr głosu, pojawianie się owłosienia czy… agresję. W przypadku dorosłego mężczyzny kluczową rolę hormon te odgrywa w procesie spermatogenezy, odczuwania libido, podtrzymanie wszelkich zdolności seksualnych. Chłopiec zauważa obecność testosteronu za sprawą wzrostu narządów płciowych, odczuwania pociągu seksualnego, zmiany sylwetki na nieco bardziej męską. U kobiet sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ze względu na różnice płciowe. Tutaj testosteron jest istotny ze względu na cykl menstruacyjny; jego poziom waha się w poszczególnych dniach, warunkując libido. Ponadto odpowiada za wytrzymałość kości i mięśni oraz funkcje podejmowane przez jajniki. Cechuje go również swego rodzaju współpraca z hormonami żeńskimi, a zwłaszcza estrogenem.

Kłopoty z testosteronem

Z biegiem lat oraz w zależności od kondycji fizycznej organizmu, poziom testosteronu zmienia się. I choć jest to proces zwyczaj całkiem naturalny, to następujące po wahaniach konsekwencje wywołują określone skutki. Do 3o. roku życia stężenie hormonu u mężczyzn utrzymuje się na stałym poziomie, jednak dekadę później, kiedy ilość stopniowo obniża się, może to doprowadzić to problemów z erekcją, pociągiem oraz wypadanie włosów (paradoksalnie im więcej testosteronu, tym więcej włosów prawdopodobnie utraci mężczyzna). U mężczyzn niepodany jest niski poziom testosteronu, zaś w przypadku kobiet niepokojący jest zbyt wysokie stężenie. W takim przypadku, oprócz spełniania podstawowych funkcji, ujawnić się mogą cechy typowe dla płci przeciwnej, co zawsze warto skontrolować u specjalisty.

Styl życia, a poziom testosteronu

Choć ujawnianie się niektórych męskich cech uwarunkowane jest genetycznie, to stężenie męskiego hormonu uzależnione jest również od czynników zewnętrznych. Istotny jest tu zwłaszcza styl życia, a więc podejmowane aktywności, stres, palenie papierosów i picie alkoholu, nieprawidłowa dieta. Warto mieć na uwadze także choroby współistniejące (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca). Doraźnie seksuolog polecić może leki na potencję (Kamagrę, Viagrę), które ułatwiają uporanie się z problemem z erekcją. Niektóre zawierają nieco testosteronu i poprawiają funkcjonowanie organizmu, jednak nie można ich traktować jako recepty na wszystko – istotne jest całościowe dbanie o organizm i kontrolowanie stanu zdrowia.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published