Najważniejsze zasady bezpiecznego seksu

Współżycie seksualne powinno zapewniać obu stronom jak największą przyjemność. Decydując się na obcowanie płciowe nie wolno jednak zapominać o zastosowaniu się do istotnych zasad bezpieczeństwa. Posiadanie wiedzy na temat bezpiecznego seksu jest naprawdę niezwykle ważne. Oto najistotniejsze zasady dotyczące bezpiecznego seksu. Zapraszamy do lektury. 

Rozpoczęcie współżycia powinno być świadomą decyzją

Zdarza się, iż niektórzy decydują się na rozpoczęcie współżycia seksualnego pod wpływem emocji, impulsu. To bardzo zła sytuacja, ponieważ później mogą pojawić się wyrzuty sumienia. Zanim zdecydujemy się na intymne zbliżenie z daną osobą, powinniśmy zastanowić się, czy jest to dobry kandydat lub kandydatka. Stanowczo odradzamy, aby swój pierwszy raz przeżyć z kimś przypadkowym. Najlepiej, gdy posiada się stałego partnera. We współżyciu najistotniejsze jest posiadanie poczucia bezpieczeństwa oraz pewności, iż posiadamy niezbędną wiedzę na temat tego, jak uchronić się przed niechcianą ciążą oraz różnymi chorobami przenoszonymi poprzez drogę płciową.

Antykoncepcja to podstawa

Na rozpoczęcie współżycia decyduje się wiele ludzi w młodym wieku. Są przekonani, że spotkali miłość swojego życia, dlatego bardzo szybko dążą do intymnych zbliżeń. Zanim zdecydujemy się na współżycie, powinniśmy jednak zastanowić się nad tym, czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą wynikać z seksu bez zabezpieczenia. Pojawienie się owocu miłości mogłoby wiele zmienić. Zajście w ciążę w wieku 20 lat nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza, gdy partnerzy stawiają na rozwój osobisty, zawodowy i naukowy. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie zajść w nieplanowaną ciążę, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Istnieje kilka bardzo skutecznych metod zapobiegania ciąży. Wśród pań największą popularnością cieszą się specjalne tabletki antykoncepcyjne, plastry oraz systemy dopochwowe.

Z kolei panowie najczęściej decydują się na prezerwatywy, zaś w późniejszym wieku na zabieg podcięcia nasieniowodów. Gdy stosujemy prezerwatywy, trzeba pamiętać o tym, iż rozmaite żele nawilżające mogą wpłynąć na znaczne zmniejszenie skuteczności tej metody antykoncepcji. W pełni bezpieczne są lubrykanty produkowane na bazie wody. Przed pierwszym stosunkiem seksualnym ze swoją drugą połówką, warto porozmawiać z lekarzem na temat wyboru najskuteczniejszej metody antykoncepcji. Jest to niezwykle ważne, jeżeli zależy nam bardzo na tym, aby nie zajść w nieplanowaną ciążę.

Uwaga na choroby przenoszone drogą płciową

Zdarza się, iż przypadkowy seks może być ogromnym błędem, którego skutki odczuwa się do końca życia. Dzieje się tak, gdy zarazimy się jakąś chorobą przenoszoną drogą płciową. Niestety, alkohol spożywany w dużych ilościach przyczynia się do tego, iż wiele osób decyduje się na seks z przypadkowymi partnerami bądź całkowicie bez żadnego zabezpieczenia. W ten sposób można zarazić się wieloma groźnymi chorobami, takimi jak wirus HIV.

W naszym kraju w każdym miesiącu około 80 osób uzyskuje informację, iż zakaziło się wirusem HIV. Dlaczego? Niestety, mimo tego, iż stosunkowo dużo osób posiada wiedzę na temat wirusa HIV, to zazwyczaj uważają one, iż ten problem w ogóle ich nie dotyczy. Sądzą, iż stosowane przez nie osoby, są w zupełności wystarczające do zachowania optymalnego stanu zdrowia. Takie stwierdzenia mogą być mocno mylące, przez co później niektórzy są w szoku, iż zachorowali na HIV lub HPV. W jaki sposób dochodzi do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową? Dzieje się tak, gdy dochodzi do kontaktów seksualnych bez prezerwatywy z osobą zakażoną bądź wtedy, gdy będzie miała miejsce bezpośrednia styczność krwi zakażonej osoby z osobą zdrową.

Leave a Reply

Your email address will not be published